Oprogramowanie powinno być testowane pod wieloma względami zanim może zostać oddane w ręce użytkownika końcowego.
Musimy sprawdzić działanie szaty graficznej, prawidłowe rozmieszczenie przycisków i pół do wypełniania. Należy sprawdzić wygląd na monitorach o różnej rozdzielczości aby sprawdzić czy grafika się nie rozjeżdża. Użytkownik musi otrzymać przejrzysty i intuicyjny interfejs. Dzięki temu wdrażanie oprogramowani a odbędzie się szybko i sprawnie. Należy testować oprogramowanie także pod względem obciążenia, symuluje to użytkowanie przez wiele osób naraz. W tym wypadku słabym ogniwem może być przykładowo baza danych, dlatego też warto zwrócić na to szczególną uwagę. Testy wydajnościowe pozwolą nam także sprawdzić jaki sprzęt potrzebny nam będzie do obsługi oprogramowanie. Ważnym elementem będzie także przetestowanie przebiegu instalacji na komputerach użytkownika końcowego. Testowanie instalacji jest jedną z najważniejszych części działań testowych. Z pewnością instalacja jest pierwszą interakcją użytkownika z twoim produktem i sprawdzenie, czy proces instalacji przebiega za pierwszym razem, jest absolutnie obowiązkowe. Napotykanie jakichkolwiek trudności w tym czasie mogło by od początku zniechęcać do użytkowania.
Oczywiście na tym etapie należy sprawdzić proces instalacji i odinstalowania oprogramowania. Obecnie istnieją różne sposoby dystrybucji oprogramowania.
Zamiast tradycyjnej metody dystrybucji oprogramowania na CD czy, oprogramowanie może być instalowane z Internetu, czy lokalizacji sieci wewnętrznej. Należy więc pamiętać o pewnych ważnych czynnikach, które mają wpływ na proces testowania instalacji, takich jak platformy i systemy operacyjne, sposób dystrybuowania oprogramowania. Warto brać także pod uwagę testy aplikacji mobilnych, które działają w środowisku internetowym, i są obsługiwane przez przeglądarkę internetową. Z pewnością warto przetestować komunikację pomiędzy różnymi środowiskami, i wersjami przeglądarek, ale także systemów operacyjnych.