Środki ochrony indywidualnej i odzież ochronną stosuje się, aby zapobiec narażeniu na materiał zakaźny. Innymi słowy, działa to jak bariera powstrzymująca rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii.
Materiał zakaźny może unosić się w powietrzu, w postaci kropelek, lub może dostać się poprzez drogi kontaktowe. Kiedy wirusy przenoszą się w powietrzu, możesz wdychać je i potencjalnie zachorować. Zarazki przenoszą się również drogą kropelkową. Kiedy kaszlesz lub kichasz, rozprzestrzeniasz wirusy i bakterie. Z tego powodu różnego rodzaju środki ochrony stosowane dla obu tras są podobne. Różne rodzaje środków ochrony indywidualnej to osłony twarzy, takie jak maseczki, rękawiczki, gogle i okulary, fartuch i kombinezony. Osłony twarzy zakrywają twarz przezroczystym plastikowym ekranem.
Chronią twarz przed zakaźnymi kroplami i kontaktem z zanieczyszczonym materiałem. Bez osłony twarzy zarazki mogą uzyskać dostęp przez błony śluzowe, takie jak usta, oczy i nos. Pracownik służby zdrowia założy osłonę twarz, gdy płyny ustrojowe mogą potencjalnie dostać się tymi drogami do organizmu. Może się to zdarzyć, gdy czyszczą zainfekowaną ranę.
Płyn czyszczący może pryskać na twarz i rozprzestrzeniać infekcję dalej. Rękawiczki są prawdopodobnie najczęściej stosowanym rodzajem środków ochrony indywidualnej. Pracownicy służby zdrowia rutynowo używają rękawiczek podczas kontaktu z pacjentem. W warunkach opieki zdrowotnej zwykle stosuje się rękawiczki lateksowe lub nitrylowe. Lateks może być lepszy od nitrylu, ponieważ ma bardziej ścisłe dopasowanie. Z drugiej strony alergie na lateks stają się coraz bardziej powszechne. Z tego powodu wielu dostawców decyduje się na rękawice nitrylowe. W innych branżach, takich jak budowlanka, elektryka czy spawanie używa się zupełnie innych rękawic ochronnych, powszechna jest również odzież ostrzegawcza. Gogle bezpiecznie przylegają do oczu, a okulary ochronne chronią tylko przód i boki oczu. Obie opcje umożliwiają noszenie okularów korekcyjnych pod spodem. Zapobiega to przedostaniu się potencjalnie zanieczyszczonej substancji do oczu.