Stojąc rano przed lustrem niejednokrotnie zastanawiamy się, jak ożywić nudną stylizację i co zrobić, by wyglądać na osobę bardziej pewną siebie i atrakcyjną. Jednym z prostych sposobów na nadanie stylizacji charakteru jest biżuteria. Dobrze dobrana, potrafi zdziałać cuda. Nie tylko podnosi atrakcyjność stroju, ale odciąga uwagę od ewentualnych mankamentów sylwetki i podkreśla urodę. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to biżuteria dobrej jakości, pięknie połyskująca i kompletna. Obtarcia, rysy, przebarwienia, zagubione oczka – wszystko to psuje wygląd biżuterii. Na szczęście można zrobić coś, by błyskotki zachowały swój blask na dłużej.
Jak dbać o biżuterię? Przechowywanie cennych przedmiotów
Każdy salon jubilerski udziela informacji na temat tego, jak należy przechowywać zakupioną tam biżuterię. W większości przypadków biżuteria sprzedawana jest w specjalnych woreczkach lub pudełkach. Niestety zdarza się, że z czasem woreczki ulegają zagubieniu, a pudełka są przypadkiem niszczone. Wówczas wiele osób wrzuca biżuterię do torebek i pudełek, w których znajdują się już inne przedmioty. Takie postępowanie nie jest właściwie. Każda biżuteria, niezależnie od tego, czy będzie to biżuteria z prawdziwego złota, wyroby ze srebra czy stali szlachetnej, wymaga odpowiedniego traktowania i powinna być przechowywana osobno. Nie jest dobrze, jeśli złote pierścionki trą o inne przedmioty, kolczyki zahaczają o bransoletki, a łańcuszki plączą się ze sobą.
Jeśli chcemy przechowywać wszystkie przedmioty biżuteryjne w jednym miejscu i mieć do nich łatwy dostęp, zainwestujmy w większą szkatułkę z przegródkami. Oczywiście nie powinna stać w łazience ani żadnym innym wilgotnym miejscu.
Biżuteria a prace domowe i aktywność fizyczna
Złote pierścionki i bransoletki damskie ze złota to przedmioty, które niezbyt lubią kontakt z chemią domową, kosmetykami i ludzkim potem. Nawet najwyższej jakości oryginalna włoska biżuteria może stracić swój blask, jeśli będziemy ją nosić w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i ciało, w trakcie sprzątania, czy treningów na siłowni. Biżuteria z prawdziwego złota jest trwała i odporna na działanie wielu różnych substancji, ale lepiej nie kusić losu i zdejmować ją w ryzykownych sytuacjach. To samo dotyczy każdej innej biżuterii, czy to produktów ze srebra, mosiądzu, tytanu, stali, czy też biżuterii sztucznej.
Biżuteria z prawdziwego złota – czyszczenie
Zdejmowanie biżuterii w ww. sytuacjach i przechowywanie zgodnie z zaleceniami to połowa sukcesu. Czasem jednak zdarza się tak, że biżuteria mimo wszelkich wysiłków stopniowo traci kolor i blask. Czernienie srebra jest procesem naturalnym. Poza tym w zakamarkach mogą gromadzić się resztki makijażu, naskórek, różnego rodzaju pyłki. Na szczęście wszystko można usunąć, korzystając z domowych metod czyszczenia biżuterii. Delikatny płyn do mycia naczyń, papka z sody oczyszczonej czy cola to tylko niektóre z metod, jakie można zastosować w domowym zaciszu. Jeśli jednak obawiamy się zniszczenia cennej biżuterii, lepiej odwiedzić salon jubilerski, w którym zostanie wykonane profesjonalne czyszczenie. Wysadzana kamieniami oryginalna włoska biżuteria zawsze powinna być czyszczona przez profesjonalistów.