Telefon : +485024539901 | Email: info@roseline.com.pl

Jakie wymagania musi spełniać samochód, żeby był dopuszczony do ruchu?

Jakie wymagania musi spełniać samochód, żeby był dopuszczony do ruchu?

Auto, które posiada już świadectwo homologacji, powinno spełniać jeszcze kilka wymagań, zanim zacznie przemieszczać się w ruchu drogowym.

Pojazd taki nie powinien powodować dużego hałasu i mieć odpowiednią emisję spalin. Komisja Europejska wymaga od producentów samochodów, aby stosowali silniki i technologie, które powodują niższą emisję, czyli mniej szkodliwych substancji. W tej chwili wszystkich obowiązuje norma Euro 6 i limit CO2. Limit ten jest liczony na podstawie wszystkich modeli i nie można go przekraczać. Niestety znane są sytuacje, kiedy producenci celowo oszukiwali podczas produkcji. Takie auta musiały zostać wycofane z użytku. Każdy model samochodu może produkować do 130 g CO2 na jeden kilometr. Ciekawostką jest to, że jeszcze 10 lat temu limit ten był na poziomie do 150 g CO2 na jeden kilometr. W kolejnych latach producenci są zobowiązani do zmniejszania tych limitów, co niewątpliwie jest dużym sukcesem technologicznym i może mieć pozytywny wpływ na środowisko.

Jakie wymagania musi spełniać samochód, żeby był dopuszczony do ruchu?

Jakie obowiązkowe wyposażenie musi być w samochodzie?

Oprócz spełniania norm w produkcji spalin pojazdy, które mogą poruszać się w ruchu drogowym, muszą mieć ważne badanie techniczne. Zrobić je można na stacji kontroli pojazdów, która jest dostępna w każdym większym mieście. Kolejną obowiązkową kwestią jest gaśnica, która ma ważną homologację. Co to znaczy? Raz w roku powinniśmy zadbać o jej przegląd i sprawdzać stan. Ten sprzęt może nam lub komuś innemu uratować życie, dlatego musi być umieszczony w takim miejscu w aucie, do którego nie będzie utrudniony dostęp. Podobna sprawa dotyczy trójkąta ostrzegawczego, który to musi mieć odpowiednią wielkość. Bardzo dużo wypadków powstaje na skutek złego zabezpieczenia miejsca kolizji. Dzieje się tak nie tylko nocą, kiedy widoczność jest utrudniona, ale również w ciągu dnia. Odpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku może uchronić nas przed kolejnym. Więcej o obowiązkowym wyposażeniu samochodu przeczytasz na naszej stronie internetowej: https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-osobowego-o-czym-pamietac/, gdzie możesz także spradzić, jaka stawka za ubezpieczenie samochodu będzie dla ciebie najkorzystniejsza.