Bez względu na to czy bateria jest mała, jak w przypadku baterii paluszków czy też są to duże baterie służące do awaryjnego zasilania różnego rodzaju sprzętów, ich zasada działania jest zbliżona.
W skrócie można powiedzieć iż energia chemiczna zostaje zamieniona w energię chemiczną. Każda bateria ma biegun dodatni i ujemny, które są wykonane z metalu. W reakcji biorą udział elektrony zmieniają one swoje zachowanie, gdy są zanurzone w kwasie płyn elektrolitowy zawarty w akumulatorze. Metal, przykładowo cynk posiada nadmiar elektronów. Przeciwny metal, jak miedź, chce je przejąć. Metalowe płytki są połączone za pomocą drutu, elektrony zaczną się poruszać. Bateria wytwarza energię elektryczną poprzez przekształcenie energii chemicznej w energię elektryczną. W przypadku akumulatorów reakcji rozładowania nie można odwrócić lub można je odwrócić tylko w niewielkim stopniu. Akumulator, może odwrócić reakcję rozładowania i może być używany na stałe. Akumulatory są dziś używane w wielu miejscach w naszym domu. Niektóre urządzenia, takie jak telefony komórkowe, tablety i laptopy wyposażone są w jakiś rodzaj akumulatora często jest on wbudowany. Akumulatory litowo-jonowe mogą być ładowane. Baterie te zapewniają wysoką wydajność i działają doskonale także w latarkach o wysokich wymaganiach energetycznych. Ponadto bateria litowo-jonowa jest szeroko stosowana w narzędziach, dronach, bezprzewodowych dzwonkach do drzwi, wskaźnikach laserowych i innych urządzeniach mobilnych.
Oprócz bardzo wysokiej gęstości energii i niskiego samorozładowania akumulatory litowo-jonowe oferują dodatkową zaletę polegającą na tym, że nie występuje tutaj efekt pamięci.
Warto jednak pamiętać że akumulatory tego rodzaju trzeba odpowiednio ładować, nie dopuszczając do ich całkowitego rozładowania. Bardzo popularne są akumulatory vrla, które posiadają szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach. Mogą przykładowo posłużyć do czasowego podtrzymywania niezbędnych dla nas urządzeń elektronicznych.