Telefon : +485024539901 | Email: info@roseline.com.pl

Trwałe nadruki trójwymiarowe

Trwałe nadruki trójwymiarowe

W grafice oraz drukarstwie stosuje się technikę, która polega na tworzeniu odbitki, która powstaje wskutek przetłaczania farby przez matrycę i technika ta nosi nazwę druku sitowego.

Do tego typu techniki zalicza się druk szablonowy oraz sitodruk. Tak krótko mówiąc cały proces sitodruku polega na tym, że przez niezakryte oczka siatki (sito) przeciąga się farbę drukarską. Jednak zanim to nastąpi uprzednio przygotować trzeba grafikę. Bardzo popularnym stało się tworzenie nadruków metodą sitodruku na koszulkach t-shirt. Klient przychodząc do pracowni ustala z grafikiem jak ma wyglądać nadruk, z ilu kolorów będzie się składał, a także jakiego koloru będzie koszulka, na którą grafika ma zostać naniesiona. Kiedy wszystkie szczegóły zostaną ustalone można przejść do samej produkcji. Najpierw przygotowuje się grafikę do naświetlenia. Początkowo tworzy się tzw. separacje kolorów, to znaczy rozbarwia się grafikę na części pierwsze. Może dojść do pominięcia tej części produkcji jeśli nadruki będą jedno lub dwukolorowe. Jeśli natomiast nadruk będzie wielokolorowy wtedy nijak nie da się ominąć tego etapu. Dla każdego koloru na koszulce trzeba przygotować osobne sito. Kiedy kolory zostaną oddzielone następuje wydrukowanie ich na kliszy pozytywowej. Przygotowanie sita to umieszczenie wcześniej przygotowanej kliszy pozytywowej w kopioramie i naświetlenie jej światłem UV wraz z sitem. Sito to musi być wcześniej powleczone światłoczułą emulsją. Po naświetleniu matrycy zostaje wymyta i mamy gotowe sito do druku. Na tak przygotowane matryce czekają automaty do sitodruku czyli karuzele drukarskie. Każda matryca musi być odpowiednio ustawiona i następnie farba przenika przez jej niezaryte oczka. Ale na tym cały proces nie kończy się. Nadruki na koszulkach nie są jeszcze w pełni gotowe. Gdyby na tym poprzestać nieutrwalona grafika uległaby zniszczeniu podczas pierwszego prania koszulki. Aby do tego nie doszło umieszcza się koszulkę w specjalnym tunelu suszącym, w którym farba wygrzewana jest do temperatury 149 stopni. Dopiero wtedy nadruk jest w pełni przygotowany i może trafić w do rąk klienta.

Druki techniką sitodruku można także wykonywać na papierze, tekturze, folii, płytach z tworzyw sztucznych, metalach, butelkach, płytach kompaktowych itp. Ale sitodruk wykorzystywany jest także w mikroelektronice.

Za jego pomocą wytwarza się układy scalone. Inną techniką druku jest termodruk, ta technikę można wykorzystać do tłoczenia okładek książek. Trzeba pamiętać że wytłoczenie okładki musi być bardzo wytrzymałe, dlatego też stosuje się w tym celu najlepsze techniki druku. Obecnie drukarnie wykorzystują nowoczesne urządzenia dzięki czemu łatwo przestawić się na druk innych formatów. Dzięki temu można produkować szybko mniejsze partie niezamówionych towarów, chętnie korzystają z tego firmy drukując różnego rodzaju kalendarze książkowe z logo firmy. Oczywiście tego rodzaju rozwiązania możemy zobaczyć na różnych albumach pamiątkowych. Może być to przykładowo pamiątka z pierwszej komunii świętej. Stosowane są specjalne matryce które podgrzewają materiał dzięki czemu można uzyskać bardzo trwałe tłoczenia. Oczywiście można wybrać dowolny wzór jak również kolor, jest to duża zaleta termonadruku. Dodatkowo można dodać posrebrzane ornamenty, oraz wiele innych ciekawych dodatków. Sam proces jest wieloetapowy i odbywa się na zasadzie wykorzystania specjalnej folii, która jest tłoczona za pomocą specjalistycznych maszyn. Można tłoczyć na różnego rodzaju materiałach, przykładowo możliwe jest tłoczenie na skórze, zatem można łatwo wykonać tłoczenia przykładowo na portfelach czy torbach. Dzięki temu można także uzyskać różne albumy handmade, może być to przykładowo pamiątka ze ślubu, gdzie w pięknie przyozdobionych albumie znajdą się zdjęcia państwa młodych. Będzie to świetny pomysł na prezent dla gości weselnych, obecnie wielu fotografów oferuje tego rodzaju albumy w różnych formatach. Można wykonać także różnego rodzaju napisy, przykładowo imiona pary młodej i datę zawarcia związku małżeńskiego.