Piec konwekcyjny rozprowadza i cyrkuluje ogrzane powietrze za pomocą wentylatora wewnątrz komory piekarnika. Kiedy gorące powietrze pada na jedzenie, a nie tylko je otacza, jedzenie gotuje się szybciej. Krążące powietrze przyspiesza przenoszenia ciepła, jest to podstawa działania pieca konwekcyjnego.
Warto pamiętać o kilku zasadach bez względu na to czy będziemy piekli w piecu tradycyjnym czy konwekcyjnym. Jedzenie po wyjęciu z piekarnika będzie nadal gotowało się przez pewien czas, zwłaszcza, kiedy będzie znajdowało się w naczyniu żaroodpornym.
Zatem powinniśmy odczekać 10-15 minut zanim zaczniemy kroić mięso. Po umieszczeniu na ruszcie do pieczenia konwekcja natychmiast zajmie się jedzeniem, zablokuje soki i będzie dalej gotować. Wszystko zależy od sposobu w jaki chcemy przygotować mięso, można je zamknąć w pierwszej fazie pieczenia, lub też ustawić pieczenie dla kilku różnych faz.
Obecnie wykorzystywane piece dają wiele możliwości i bardzo wiele możliwych ustawień.
Pamiętajmy iż w przypadku pieców konwekcyjnych temperatura może być niższa niż w przypadku pieców tradycyjnych. Większość pieców konwekcyjnych przygotowuje jedzenie o około 30 procent szybciej niż w przypadku tradycyjnego piekarnika. Oznacza to, że mięso gotuje się szybciej dzięki lepszemu przyprawowi powietrza w piecu konwekcyjnym, dzięki czemu mięso pozostaje wilgotne i bardziej soczyste. Tłuszcz jest zamykany i nie spływa tak jak w przypadku tradycyjnych piekarników. W wielu kuchniach znajdziemy także piece gastronomiczne, które służą do opiekania jedzenia. Dzięki zastosowaniu kilku komór wypiekowych można zwiększyć ilość wypiekanych naraz potraw. Stosowane są często w piekarniach, di wypieku bułek, można jest także znaleźć w branży cukierniczej. Tego rodzaju piece wyposażone są także w parowniki, dzięki którym zwiększana jest wilgotność wewnątrz pieca. Mogą posiadać różny stopień zautomatyzowania, dzięki temu można znaleźć modele które będą wymagały mnie uwagi, i przygotują wypieki w sposób bardziej zautomatyzowany.