Telefon : +485024539901 | Email: [email protected]

Od kiedy stosowane są aparaty ortodontyczne?

Od kiedy stosowane są aparaty ortodontyczne?

Większość z nas wie, czym zajmuje się stomatologia oraz ortodoncja, dlatego też przyjrzyjmy się ciekawemu pytaniu, od jak dawna stosowane są aparaty ortodontyczne? Zacznijmy od samego początku i jasno podkreślmy to, że wiele typowych czynności jak chociażby dbanie o higienę jamy ustnej było praktykowane już od dawien dawna, a nie tylko w czasach współczesnych.

Niektóre źródła podają, że już przed naszą erą ludzie próbowali podejmować próby usuwania próchnicy czy wyrywania zębów. Podejmowano również próby borowania i uzupełniania powstałych ubytków w zębach. Jednak wracając do tematu w zapiskach historycznych znajdziemy informację, że pierwszy aparat ortodontyczny został wynaleziony w osiemnastym wieku. Jego wynalazcą był francuski specjalista, Fauchard, który po dziś dzień uznawany jest za prekursora stomatologii i ortodoncji. Od kiedy stosowane są aparaty ortodontyczne?

Pierwszy aparat ortodontyczny składał się jedynie z płaskich pasków wykonanych z metalu, które z kolei do zębów przymocowane były nitkami.

Dopiero na początku dwudziestego wieku opracowano aparat stały, cienkołukowy. To również w tych czasach wynaleziono zamki samoligaturujące.
W obecnych czasach dzięki rozwojowi technologii i przede wszystkim szerokiemu zakresowi możliwości dostosowania aparatu ortodontycznego do preferencji pacjenta tego typu leczenie stało się naprawdę popularne. Na chwilę obecną wystarczy, że będziemy mieli zdrowe zęby pozbawione próchnicy oraz ubytków, a także odpowiednie oczyszczone, czyli wypiaskowane, by móc udać się do ortodonty celem rozpoczęcia leczenia wad naszego zgryzu. To między innymi dzięki tego rodzaju udogodnieniom, jak szeroka dostępność metod leczenia czy preferencyjność bardzo responsywna na wybór pacjenta, spowodowała, że leczenie ortodontyczne stało się tak popularne wśród wszystkich nas. Jeśli więc interesuje Cię skorzystanie z takiej usługi leczenia chociażby we Wrocławiu, to sprawdź ofertę na aparat stały wrocław. Szeroki zakres usług, a przede wszystkim coraz większa ilość specjalistów sprawia, że ortodoncja nie wydaje się być już taka straszna.