Telefon : +485024539901 | Email: [email protected]

Jak rozpocząć walkę z nałogiem?

Jak rozpocząć walkę z nałogiem?

Skuteczna walka z alkoholizmem to niezwykle istotna kwestia dla wielu osób uzależnionych oraz członków ich rodzin.

Dzięki stosowaniu różnych metod farmakologicznych czy też z zakresu psychoterapii, można skutecznie zerwać z nałogiem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że osoba uzależniona pozostaje alkoholikiem do końca życia i nawet po wielu latach abstynencji, może wrócić do nałogu na przykład wypijając zaledwie jedno piwo. W związku z tym istotna jest skuteczna i regularnie prowadzona terapia, a także działania o charakterze motywacyjnym.

Jak rozpocząć walkę z nałogiem?

Początki walki z nałogiem

W przypadku alkoholizmu i wielu innych nałogów, sprawą absolutnie kluczową jest rozpoczęcie walki ze swoimi problemami. Istotne jest podjęcie świadomej decyzji o leczeniu. Osoba uzależniona musi uświadomić sobie problem i jego skalę oraz samodzielnie zdecydować o chęci leczenia. Zmuszanie nie przyniesie tutaj żadnego pozytywnego rezultatu, podobnie jak kłótnie i obwinianie osoby uzależnionej. Powoduje to jedynie ataki agresji oraz innych niepożądanych zachowań. Dopiero jeśli dana osoba rzeczywiście chce wyrwać się z nałogu, można przejść do kolejnych działań.

W pierwszych etapach walki z nałogiem, sprawą niezbędną jest przejście procesu odtruwania, który jest w pełni naturalny i polega na przerwaniu długotrwałego ciągu alkoholowego. W takiej sytuacji może pojawić się zespół abstynencki prowadzący do drgawek, zaburzeń pracy serca oraz innych groźnych objawów. Dlatego właśnie dobrze jest korzystać ze specjalnych kroplówek oraz innych rozwiązań farmakologicznych pod kontrolą lekarza. Łagodzą one nieprzyjemne objawy i pozwalają na spokojne przejście procesu odtruwania.

Pod odtruciu bardzo ważna jest psychoterapia promowana hasłami, takimi jak na przykład ośrodek terapii uzależnień Warszawa. Można ją wspomagać wszywkami alkoholowymi, których celem jest wywołanie uczucia wstrętu do alkoholu. Odpowiednie terapie indywidualne i grupowe oraz działania motywacyjne pozwalają na stopniowe wyzwalanie się ze szponów alkoholu, a w ostateczności na całkowite zaprzestanie picia. To z kolei umożliwia alkoholikowi odzyskanie kontroli nad swoim życiem.