Telefon : +485024539901 | Email: info@roseline.com.pl

Czym się charakteryzują filtry w standardzie HEPA

Czym się charakteryzują filtry w standardzie HEPA

Niska jakość powietrza w pomieszczeniach może stanowić problem dla wszystkich typów domów i nie ma znaczenia, czy mieszkasz w dużym mieście czy na wsi. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu jest zainstalowanie filtra powietrza do domu. Istnieje wiele możliwości wyboru filtra powietrza,

w tym filtry mechaniczne i elektroniczne oczyszczacze powietrza. Skrót HEPA oznacza wysokowydajne wychwytywanie cząsteczek powietrza i opisuje konkretny typ filtra mechanicznego. Filtry HEPA opracowano w latach 40. XX wieku, aby chronić naukowców przed radioaktywnymi cząsteczkami pyłu. Aby filtr mógł zostać oznaczony jako HEPA, musi spełniać surowe normy. Filtr HEPA musi zostać przetestowany oraz indywidualnie certyfikowany i oznaczony konkretnymi wynikami testów oraz być w stanie uwięzić cząsteczki tak małe jak 0,3 mikrona i muszą mieć minimalną efektywność 99,97%. Kolejną różnicą między filtrami HEPA i innymi filtrami mechanicznymi jest czynnik filtrujący. Filtry HEPA są wykonane z cienkich włókien szklanych i zawierają niewielką ilość węgla aktywnego. Włókna tworzą plisowany, gruby,podobny do papieru materiał. Istnieją trzy sposoby wychwytywania zanieczyszczeń przez filtry HEPA: cząsteczki wchodzą w kontakt z materiałem filtracyjnym i przyczepiają się do niego, cząsteczki znajdujące się w obrębie jednej średnicy włókna filtra są wciągane z powrotem do włókna, cząsteczki zderzają się z innymi zablokowanymi cząsteczkami, a także zostają uwięzione we włóknie. Na każde 10 000 cząstek, które wejdą w kontakt z filtrem HEPA, tylko trzy będą w stanie przejść przez niego.

To wyróżnia filtry hepa wśród innych technologii oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Filtry HEPA mogą być niezwykle pomocne dla osób cierpiących na alergie i astmę oraz mogą pomóc poprawić ogólny stan zdrowia. Ponadto dodatkowa wytrzymałość filtra HEPA może również pomóc klimatyzatorowi, ponieważ znacznie mniej brudu i kurzu dostaje się do systemu przy użyciu filtra HEPA.