Telefon : +485024539901 | Email: info@roseline.com.pl

Czym są tłumaczenia specjalistyczne i komu warto je zlecić?

Czym są tłumaczenia specjalistyczne i komu warto je zlecić?

Tłumaczenie powinno być przede wszystkim wierne. W przypadku skomplikowanych teksów sama wiedza językowa to jednak za mało. Właśnie dlatego tłumaczenia specjalistyczne zleca się w biurach, które posiadają w tym zakresie duże doświadczenie.

Co to jest tłumaczenie specjalistyczne?

Przekłady treści oraz wypowiedzi mogą dotyczyć różnych tematów. W większości przypadków biura tłumaczeniowe mają do czynienia z przekładami ogólnotematycznymi, czyli zwykłymi, do których nie jest wymagana specjalna wiedza branżowa.

Tłumaczeniami specjalistycznymi nazywa się takie przekłady, w przypadku których treści w języku źródłowym dotyczą jakiejś wąskiej dziedziny, w której stosuje się branżowe słownictwo. W związku z tym tłumacz przekładający takie treści musi posiadać właściwą wiedzę w danym obszarze.

Rodzaje tłumaczeń specjalistycznych:

  • tłumaczenia techniczne

  • tłumaczenia medyczne

  • tłumaczenia prawnicze

  • tłumaczenia finansowe i bankowe

  • tłumaczenia dokumentacji przetargowej

W przypadku powyższych treści, a także wypowiedzi, gdy chodzi o tłumaczenia ustne, tłumacz musi wykazać się szerokim zrozumieniem danego tematu, znajomością branżowej terminologii, a także wysokimi kompetencjami językowymi.

Gdzie można zlecić tłumaczenia specjalistyczne?

Jak zostało wspomniane wcześniej, tłumaczenia specjalistyczne najlepiej polecić fachowcom, którzy dysponują w tym obszarze wiedzą oraz doświadczeniem. Znalezienie dobrego tłumacza ma tutaj kluczowe znaczenie dla poprawności wykonania przekładu naszpikowanego skomplikowaną nomenklaturą.

Najlepiej zdecydować się na współpracę z biurem, którego domeną są tego typu przekłady. Może ono wówczas zapewnić kompleksową obsługę, która będzie obejmowała nie tylko samo tłumaczenie, lecz też dodatkowe usługi, na przykład konsultacje ze specjalistami, redakcję i korektę tekstu.

W Katowicach oraz w innych śląskich miastach usługi w tym obszarze oferuje biuro tłumaczeniowe sct-tlumaczenia.pl, które zrzesza jednych z najlepszych tłumaczy w regionie.