Osoby, które chcą wynająć własne mieszkanie, powinny zwrócić uwagę, iż powinny we właściwy sposób zabezpieczyć się w przypadku gdyby mieszkanie zostało wynajęte osobie nieuczciwej.
Obecnie polskie prawo chroni wynajmującego w taki sposób, iż właściciel mieszkania często musi przez kilka lat sądownie walczyć o prawo do odzyskania lokalu. Jest to sytuacja kiedy wynajmujący w pewnym momencie przestaje płacić czynsz, narasta zadłużenie i pojawiają się odsetki. Oczywiście jest to sytuacja bardzo niekorzystna, dlatego też właściciele mieszkań decydują się na odpowiednie sprawdzenie najemcy, tak aby upewnić się, że jest to osoba uczciwa, która będzie płaciła czynsz w odpowiednim czasie.
Jak podpisać korzystną umowę wynajęcia lokalu?
Przepisy polskiego prawa mówią o tym, że wynajmujący może sprawdzić tożsamość najemcy, może także uzyskać informacje o jego dochodach czy też miejscu pracy. Warto zwrócić uwagę, iż strony powinny podpisać odpowiednią umowę, musi być to umowa oczywiście w formie pisemnej, w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Należy zawrzeć tam naturalnie dane osobowe obu stron, wysokość czynszu, czas trwania umowy, dodatkowo także powinniśmy określić warunki i okres wypowiedzenia. Naturalnie jeżeli w lokalu znajdują się różnego rodzaju meble i sprzęty, przykładowo sprzęt AGD w kuchni, wówczas powinniśmy dokładnie opisać co znajduje się w pomieszczeniu. Naturalnie należy zawrzeć także informacje o prawach i obowiązkach obu stron umowy.
Oczywiście jeżeli chcemy zabezpieczyć się dodatkowo przed nieuczciwym najmującym, możemy podpisać umowę najmu okazjonalnego, w tym przypadku najemca powinien określić lokal zastępczy, w którym będzie mógł mieszkać po zakończeniu umowy. Naturalnie jest to bardzo wygodne dla właściciela mieszkania, ponieważ będzie mógł bez problemu eksmitować osoby, które nie płacą czynszu. Naturalnie w tym przypadku również podpisujemy umowę, w tym przypadku najemca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym określa, że świadomy jest tego, iż będzie musiał wyprowadzić się w przypadku wygaśnięcia umowy najmu. Oczywiście najem mieszkań będzie wiązał się także z odprowadzaniem podatku, dlatego też powinniśmy ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od zawarcia umowy.
Obecnie możemy także sprawdzić najemcę za pomocą strony internetowej, sprawdzenie najemcy jest dość łatwe, możemy skontaktować się z firmą, która zdobędzie dla nas oczywiście legalnie wszystkie niezbędne dane, które pozwolą nam upewnić się, iż najemca jest osobą godną zaufania.