Telefon : +485024539901 | Email: info@roseline.com.pl

Jak uzyskać wysokiej jakości obraz?

Jak uzyskać wysokiej jakości obraz?

Obecnie standardem, za pomocą którego podłączamy różnego rodzaju sprzęty do naszego telewizora, jest HDMI.

Początkowo standard ten pojawił się w przypadku starszych odtwarzaczy DVD, następnie podłączyliśmy w ten sposób odtwarzacze Blu-Ray oraz konsole do gier. Naturalnie z czasem wyjścia HDMI pojawiły się także w laptopach, w tabletach wykorzystuje się w złączach mini-hdmi. Dzięki temu będziemy mogli przesyłać obraz oraz dźwięk w cyfrowej jakości, jednak warto zwrócić uwagę, iż kable HDMI które zostały wprowadzone na rynku w 2002 roku, posiadają nieco inny standard niż kable oferowane obecnie.

Jak uzyskać wysokiej jakości obraz?

Rodzaje standardów kabli HDMI

Pierwsze wersje kabli HDMI oferowały prędkość 3.96 Gb/s, co umożliwiało przesyłanie obrazu w rozdzielczości 1920 x 1200px. Jednak z czasem, wraz z pojawieniem się standardu 4K Ultra HD, należało wykorzystać kable o innej przepustowości, dlatego też powstał kabel HDMI 1.4, który pozwala na transfer na poziomie 14.4 Gb/s. W tym przypadku możliwe jest strumieniowanie wideo o rozdzielczości 4096 x 2160px. W kolejnych wersjach zwrócono także uwagę na obsługę standardu HDR. Oczywiście powstał także standard HDMI w wersji 2.1, w tym przypadku będą to standardy obsługujące 4K i 8K, oraz odświeżanie na poziomie 120 Hz.

W przypadku kabla HDMI warto zwrócić uwagę na izolację, można w ten sposób wyeliminować różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne. W naszym domu często kable biegną w listwie przypodłogowej, nieraz jest ich kilka, może to doprowadzić do powstania różnego rodzaju zakłóceń, dlatego też odpowiednia izolacja za pomocą siatki drucianej będzie w tym przypadku bardzo dobrym pomysłem. Naturalnie powinniśmy wybrać odpowiednią wersję kabla HDMI do naszego urządzenia, nie zawsze warto kupować kabel obsługujący rozdzielczość 4K czy też 8K ,w przypadku kiedy będziemy korzystali z monitora komputerowego niższej rozdzielczości.

Z pewnością warto wybrać łączność w formacie hdmi kabel będzie uniwersalny, będzie pasował do wielu urządzeń, telewizora, monitora komputerowego. Do telewizora podłączymy zarówno odtwarzacz DVD, jak również konsolę. Naturalnie powinniśmy zwrócić uwagę na szczegóły, powinien być to kabel z końcówkami pozłacanymi, które będą gwarantowały wysoką jakość.